Mία από τις σημαντικότερες δράσεις του σχολείου μας είναι η διαμόρφωση και λειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης.βιβλιοθήκης.

Το σχολείο μας είχε από παλιά δανειστική βιβλιοθήκη. Τα τελευταία όμως 4 χρόνια λειτουργεί ανελλιπώς και το έργο της το έχουν αγκαλιάσει όλοι οι μαθητές οι οποίοι την επισκέπτονται συστηματικά και δανείζονται βιβλία.ται βιβλία.

Τη σχολική χρονιά 2018-2019 η βιβλιοθήκη του σχολείου μας εντάχθηκε στο Σύστημα Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Απέκτησε τη δική της αίθουσα και ξεκίνησε σιγά σιγά να διαμορφώνεται. Στην αρχή τοποθετήθηκαν ξύλινα ράφια με μεγάλους πάγκους,  στα οποία τοποθετήθηκαν τα ήδη υπάρχοντα βιβλία. Η επιλεγμένη αίθουσα εμπλουτίστηκε με ηλεκτρονικό υπολογιστή και πρόσβαση στο διαδίκτυο.το διαδίκτυο.

Τη σχολική χρονιά 2021-2022 οι εκπαιδευτικοί Κατσικαρέλης Ιωάννης και Υφαντίδου Βενετία με τις εικαστικές τους παρεμβάσεις διακόσμησαν το χώρο μέσα και έξω δημιουργώντας μια ζεστή κι ευχάριστη γωνιά μελέτης.

Παράλληλα διαμορφώθηκε από ειδικούς και ο ευρύτερος χώρος έξω από τη βιβλιοθήκη στον οποίο φιλοξενούνται οι δράσεις που υλοποιούνται από την ομάδα της βιβλιοθήκης μέσα στη σχολική χρονιά.

Την ίδια χρονιά 2021-2022 έγινε καταγραφή των τεκμηρίων στο ψηφιακό βιβλίο εισαγωγής. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 1.350 καταγεγραμμένοι τίτλοι βιβλίων που  καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος από τις ανάγκες των μαθητών. Ο εμπλουτισμός έγινε σταδιακά μέσω δωρεών από διάφορους φορείς όπως Library for all, το σύλλογο γονέων, αλλά και από πολλούς μαθητές. Επιπρόσθετα αγοράστηκαν κι από τη Δ/ντρια του σχολείου πολλά βιβλία

Τα βιβλία είναι ταξινομημένα σε κατηγορίες. Κάθε κατηγορία έχει τους εξής κωδικούς:

• Π    παραμύθια
  • Γ     γνώσεων