Οι μαθητές/τριες της Στ τάξης κι οι εκπαιδευτικοί Σωτηροπούλου Ρούλα και Γεωργοπούλου Θεοδώρα πραγματοποίησαν εκπαιδευτική δράση με επίκεντρο

«Οι Αγωνιστές του 1821 και τα Άρματά τους» στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο την Τετάρτη 24/11/2021 και είχαν την μοναδική ευκαιρία να ενημερωθούν και να δουν από κοντά εντυπωσιακά όπλα της Επανάστασης του 1821. Το ενδιαφέρον αυτό ταξίδι στην ιστορία μας υλοποιήθηκε από εξειδικευμένο προσωπικό του Πολεμικού  Μουσείου και περιλαμβάνει :

–        Πρωτότυπα όπλα και εξαρτήματα των Αγωνιστών του 1821, καθώς και διάφορα άλλα αντικείμενα της εποχής.

–        Επιλεγμένη θεματολογία που αφορά την Ελληνική Επανάσταση και αναλύεται σε 15 banners του Πολεμικού Μουσείου κατά περιόδους και πρόσωπα.

–        Ψηφιακή παραγωγή Κινηματογραφικού Αρχείου του Πολεμικού Μουσείου που έγινε το 2021 με τη συμμετοχή αναβιωτών.

Το πρόγραμμα υποστηρίζει το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας σε συνεργασία με συναρμόδια Υπουργεία και τη συνδρομή της Κεντρικής Ένωσης Δήμων  Ελλάδας  (ΚΕΔΕ), τον Δήμο Πατρέων και τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Πατρέων, στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για τη συμπλήρωση 200 ετών από τη  κήρυξη της  Ελληνικής  Επανάστασης και υλοποιεί υπό την αιγίδα  της  Επιτροπής «Ελλάδα  2021»

Το μουσείο πάει σχολείο