Οι μαθητές του ΣΤ1 συμμετείχαν σε εργαστήριο δραστηριοτήτων του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής  (ΙΕΠ)  στη θεματική «Φροντίζω το Περιβάλλον». Το θέμα που διαπραγματεύτηκαν το πρώτο τρίμηνο ήταν «Τα μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς». Στο padlet που ακολουθεί θα δείτε τέσσερα μνημεία της Ελλάδας που βρίσκονται ήδη στον κατάλογο των μνημείων παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς και που επέλεξαν οι ίδιοι οι μαθητές να παρουσιάσουν στις ομάδες τους. Επίσης θα δείτε και τέσσερα ακόμα μνημεία της περιοχής μας που δεν βρίσκονται στον κατάλογο αλλά που οι μαθητές μας θα ήθελαν να είναι. Αφού μελέτησαν οι ομάδες τα κριτήρια που πρέπει να πληροί ένα μνημείο για να μπει στον κατάλογο, βρήκαν πληροφορίες, φωτογραφίες και ψηφιακό υλικό και τα παρουσίασαν στην ολομέλεια. Ακολούθησε ψηφοφορία όπου η πλειοψηφία αποφάσισε ότι στην περιοχή μας το προτεινόμενο υποψήφιο μνημείο για κατάταξη στον κατάλογο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς θα ήθελαν να είναι το Οινοποιείο της Achaia Clauss.

Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς