Τα τμήματα της ΣΤ’, της Β΄ τάξης καθώς και το Γ1 συμμετέχουν φέτος στο eTwinning πρόγραμμα με τίτλο: “Toys in time”, που αποτελεί συνεργασία σχολείων από την Ελλάδα, την Τουρκία, την Πορτογαλία, την Κροατία και την Ιταλία. Θα ασχοληθούμε με τα “παιχνίδια στον χρόνο” και θα κάνουμε μια αναδρομή στα τόσο πολύτιμα αντικείμενα που ανέκαθεν αποτελούσαν μια αφορμή χαράς, ψυχαγωγίας, ανυπομονησίας και ξεκούρασης των παιδιών κάθε ηλικίας. Μέσα από διασκεδαστικές δραστηριότητες τόσο ψηφιακές όσο και υλικές, οι μαθητές του σχολείου θα επικοινωνήσουν με μαθητές άλλων χωρών και θα ανταλλάξουν ιδέες. Αρχικά συλλέξαμε τις βεβαιώσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα, όπως φαίνεται στην εικόνα 1:

Οι πρώτες δραστηριότητες αφορούν στη γνωριμία με το έργο eTwinning κατά τις οποίες έχει παραχθεί το πρώτο υλικό:

Στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning ”Toys in time”, οι μαθητές και μαθήτριες της Β και Γ τάξης είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό εργαστήριο άθησης αρχαίων ελληνικών παιχνιδιών του Archaeo Lab, να μάθουν για τα παιχνίδια με τα οποία έπαιζαν τα παιδιά στην αρχαία Ελλάδα αλλά και να δημιουργήσουν με πηλό τα δικά τους παιχνίδια, όπως σείστρο, σβούρα, ζάρι, πλαγγόνα και άλλα.  Οι μαθητές/μαθήτριες απόλαυσαν μια αξέχαστη μέρα, γεμάτη με γνώση, διασκέδαση και δημιουργικότητα!