Το σχολείο μας υποδέχτηκε από την Τρίτη 9/4/2024 έως την Παρασκευή 12/4/2024 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ job shadowing 2023-1-LT01-KA121-SCH-000137313 τρεις εκπαιδευτικούς από το Λιθουανικό σχολείο Siauliu r. Kursenu Pavenciu school-multifunctional centre. Στόχος της επιτόπιας παρακολούθησης ήταν η ενημέρωσή τους για το  εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα σχετικά με τη συμπερίληψη, καλές πρακτικές παιδαγωγικών μεθόδων διδασκαλίας και βελτίωση των δεξιοτήτων τους στη χρήση της Αγγλικής Γλώσσας και της επικοινωνίας.

Υλοποιήθηκαν δειγματικές διδασκαλίες, ενημερώθηκαν για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα ειδικής αγωγής και τη συμπερίληψη,  αλληλοεπίδρασαν με μαθητές και εκπαιδευτικούς, αντάλλαξαν πληροφορίες για το σύστημα αξιολόγησης και διοίκησης σχολικής μονάδας, συναντήθηκαν διαδικτυακά οι μαθητές μας και οι δικοί τους μαθητές, και πραγματοποίησαν πολιτιστικές επισκέψεις στην Αρχαία Ολυμπία και στο Ναύπλιο.

Συμμετοχή σε εκπαιδευτικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ JOB SHADOWING (επιτόπια παρακολούθηση εργασίας)