Δημιουργία έργου από το σχολείο μας σχετικά με τη συμπερίληψη – συνεκπαίδευση (inclusion),  τμήματα που συμμετέχουν: Β1, Β2 και Ε1. Συνεργασία με σχολεία από Ελλάδα, Πολωνία, Ρουμανία, Ιταλία.

Περιεχόμενο έργου: “Το σχολείο που συμπεριλαμβάνει τα πάντα και τους πάντες: ποικίλες δράσεις και προγράμματα από τα οποία κανένας μαθητής δεν εξαιρείται και όλοι περνούν δημιουργικά και ευχάριστα κατά τη διάρκεια του σχολείου. Οι δραστηριότητες συμπεριλαμβάνουν τη Μουσική, τις Νέες Τεχνολογίες και τα Εικαστικά.

Νέες δράσεις e twinning

Για το έργο eTwinning πραγματοποιήθηκαν δράσεις με θέμα τη συμπερίληψη, όπως η υλοποίηση του “δέντρου της συμπερίληψης” από το σύνολο των μαθητών του σχολείου. Κάθε μαθητής κόλλησε το δικό του κομμάτι παζλ στο οποίο αναγράφεται μια λέξη, μια φράση ή μια πρόταση για το “τι μας αρέσει περισσότερο στο σχολείο μας”.

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι 20230406_124502-1-1024x767.jpg

Στις 12 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε μέσω Webex μια τηλεσυνάντηση με τους εταίρους του προγράμματός μας. Στη συνάντηση παρουσιάστηκαν οι δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του έργου, όπως το “δέντρο της συμπερίληψης” που διακοσμεί πλέον το σχολείο μας, καθώς και δύο γνωστά τραγούδια με θέμα την αγάπη, τη φιλία και την ισότητα: “Lo scrivero nel vento” στα ιταλικά και το “Αν όλα τα παιδιά της γης” στα ελληνικά.