Την Τρίτη 22/02/22 ξεκίνησε με τους/τις μικρούς/ές μαθητές/τριές μας των Α και Β τάξεων διαδικτυακά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ‘Μπορούμε στο Σχολείο”. Έγινε από την υπεύθυνη Κα Δανδουλάκη η αφήγηση της παιδικής ιστορίας “Ο Δινώσαυρος βιβλίο 1: Πετάει το φαγητό” των Αλεξάνδρα Κ*, Αντώνης Παπαθεοδούλου. Ο Δινώσαυρος είναι ένας δεινόσαυρος αλλιώτικος από τους άλλους. Ένας δεινόσαυρος που από μία ανορθογραφία έγινε ήρωας ενός βιβλίου, ένας δεινόσαυρος που του αρέσει να χαρίζει, να βοηθά, να δίνει και να προσφέρει! Μάλιστα, στην πρώτη περιπέτειά του μαθαίνει πώς να προσφέρει το φαγητό σε αυτούς που το έχουν ανάγκη! Τα παιδιά μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ποιο είναι το πρόβλημα της σπατάλης φαγητού, να διερευνήσουν και να γνωρίσουν τα αίτια του αλλά και να μάθουν ποιες είναι οι πιθανές λύσεις και οι τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος. Τέλος ακολούθησε  ζωγραφική δραστηριότητα (sous-plat) όπου οι μαθητές/τριες ζωγράφισαν το φαγητό που αγαπούν σε ποσότητα όμως που θα μπορούσαν να καταναλώσουν με στόχο να μην πάει χαμένη καμία μερίδα φαγητού.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μπορούμε στο σχολείο” Α & Β τάξεις