Την Τετάρτη 23/02/2022 στο πλαίσιο της ενδοσχολικής ενημέρωσης ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συμμετείχε στη διαδικτυακή παρουσίαση του θέματος ” Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο Δημοτικό Σχολείο” από την κα Πούλου Λουκία κοινωνική λειτουργό του ΤΟΜΥ Εγλυκάδας.

Μέσα από τη συζήτηση αναδύθηκαν προβληματισμοί σχετικά με την ανάγκη της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στο σχολείο και τον τρόπο προσέγγισης του θέματος από τους/τις μαθητές/τριες μας.

Τονίστηκε ότι η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στοχεύει σε μία γενιά ισορροπημένων παιδιών και κατόπιν ενηλίκων, με υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις, υψηλή αυτοεκτίμηση, θετική στάση απέναντι στη ζωή και υπεύθυνα ενημερωμένους για τις λειτουργίες και αλλαγές του ανθρώπινου οργανισμού.

Διαδικτυακή ενδοσχολική ενημέρωση σχετικά με την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο Δημοτικό Σχολείο.