Εμείς οι μαθητές/τριες της Ε τάξης του σχολείου μας και οι εκπαιδευτικοί μας , τη φετινή σχολική χρονιά μαζί με συμμαθητές/τριες τους από το Ειδικό Σχολείο Κωφών Βαρηκόων, το 12ο και το 43ο ΔΣ Πάτρας ασχοληθήκαμε με τον 13ο στόχο από τους 17 ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Ο.Η.Ε.  που αφορά την δράση για το κλίμα. Στόχος μας ήταν  να γνωρίσουμε τις αιτίες και επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής που έγινε κλιματική κρίση, να ευαισθητοποιηθούμε και να υιοθετήσουμε στάσεις και αξίες ώστε να γίνουμε ενεργοί και περιβαλλοντικά εγγράμματοι πολίτες.

Στο πλαίσιο του προγράμματος δημιουργήσαμε έργα από ανακυκλώσιμα υλικά που με χαρά θα εκτεθούν την Τετάρτη 25/5/2022 στο Παλαιό Νοσοκομείο, τραγουδήσαμε το τραγούδι της Γης και στη νοηματική γλώσσα και ετοιμάσαμε συνθήματα για την πορεία στο κέντρο της Πάτρας την Πέμπτη 26/5/2022 όπου θα παραδώσουμε  στο Δήμαρχο τις προτάσεις μας για μια φιλική στο περιβάλλον βιώσιμη πόλη.

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ