Οι μαθητές/τριες του σχολείου συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα υλοποιώντας κοινές δραστηριότητες με άλλα σχολεία της Ελλάδας.

Οι μαθήτες/τριες της Γ τάξης συζήτησαν για τη χρήση των ρομπότ στη ζωή μας, εξοικειώθηκαν με την έννοια του αλγόριθμου και σχεδίασαν το δικό τους ρομπότ.

Οι μαθητές/τριες της Δ τάξης συζήτησαν για τη δημιουργία της ψηφιακή εικόνας. Αποκωδικοποιώντας τις πληροφορίες που τους δόθηκαν ανακάλυψαν τις ψηφιακές εικόνες που κρύβονταν πίσω από αυτές.

Οι μαθητές/τριες της Ε τάξης μετατράπηκαν σε μυστικούς πράκτορες. Χρησιμοποίησαν κωδικοποιημένο αλφάβητο και δημιούργησαν τα δικά τους κρυπτογραφημένα μηνύματα τα οποία αντάλλαξαν και έπειτα αποκωδικοποίησαν για να ανακαλύψουν το αληθινό μήνυμα.

Οι μαθητές/τριες της Στ τάξης προγραμμάτισαν στο περιβάλλον Scratch αντικείμενα να μιλούν, να περιστέφονται , να αλλάζουν μέγεθος,εφέ και να μετακινούνται.

Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2022