Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου οι Β΄τάξεις του σχολείου μας βρέθηκαν στο χώρο του «ΤΙΤΑΝ» προκειμένου να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό-διαδραστικό πρόγραμμα που έχει οργανώσει το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών με τίτλο : «Του καιρού τα μυστικά…».

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο της έκθεσης, γνώρισαν τρόπους παρατήρησης και καταγραφής των καιρικών φαινομένων από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα, ενώ τους δόθηκε η δυνατότητα μέσω πειραμάτων να δημιουργήσουν νέφη, κεραυνούς και ουράνιο τόξο. Στο τέλος η περιήγηση ολοκληρώθηκε με ένα πείραμα για το φαινόμενο του θερμοκηπίου, στη διάρκεια του οποίου οι μικροί μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση που έγινε για την κλιματική αλλαγή.

«Του καιρού τα μυστικά…».