Την Πέμπτη στις 10/11/2022 επισκέφτηκε το σχολείο μας η Ομάδα Α21 η οποία σε συνεργασία με την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Αχαΐας και το Τμημα πολιτιστικών Θεμάτων διοργάνωσε το βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενημέρωσης “Ζω Ελεύθερα”. Το πρόγραμμα έχει σαν κύριο στόχο να ενημερώσει τους/τις  μαθητές/τριες για την Ελευθερία και τα Δικαιώματα κάθε ανθρώπινης ζωής. Στη δράση που οργανώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας συμμετείχαν οι Δ, Ε, ΣΤ τάξεις.   Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες μέσα από την ενεργητική συζήτηση, τη συμμετοχική διαδικασία, την αφήγηση αληθινής ιστορίας, τον προβληματισμό και το παιχνίδι, αναγνώρισαν ‘Αξίες” σημαντικές για την ίδια την ανθρώπινη ύπαρξη και τη Ζωή. Στη συνέχεια τις κατέταξαν στο πλαίσιο των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Επιπλέον οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τη μετανάστευση πληθυσμού, όπου αποτελεί μία συνθήκη που βιώνουμε στην εποχή μας και δυστυχώς έχει πλήξει μεγάλο αριθμό ανιθρώπων για λόγους όπως, ο πόλεμος, η πείνα, οι άσχημες συνθήκες διαβίωσης, η ανεργία, κ.ά. Παράλληλα ευαισθητοποιήθηκαν για τα μεταναστευτικά ρεύματα που έχουν καταγραφεί τα τελευταία χρόνια προς τη χώρα μας.   Στο πλαίσιο αυτό συζητήθηκε, μέσα από την αφήγηση αληθινής ιστορίας, το φαινόμενο “Trafficking” (εμπορία ανθρώπων) και κάθε κίνδυνος που μπορεί να συνοδεύεται και να ελοχεύει από αυτό, ακόμη και μέσα από την ενασχόληση με το internet.   Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το περιεχόμενο του προγράμματος, συζήτησαν ελεύθερα τις απόψεις τους και εξέφρασαν έντονα τα συναισθήματά τους ενώ διατύπωσαν σημαντικές απορίες!

ΔΡΑΣΗ “ΖΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ” ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Α21