Την Πέμπτη 24/11/2022 οι μαθητές των Β’ τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν το ναό του Αγίου Ανδρέα κι έπειτα τη Δημοτική Βιβλιοθήκη και Πινακοθήκη Πατρών. Εκεί είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο χώρο της βιβλιοθήκης, να δουν το βιβλιακό υλικό που περιέχει αλλά και μηχανήματα όπως ο σαρωτής που χρησιμοποιείται προκειμένου να διαφυλαχθούν φθαρμένα βιβλία. Εν συνεχεία η υπεύθυνη τους διάβασε βιβλία σχετικά με τα συναισθήματα και οι μικροί μαθητές αποτύπωσαν τις ιδέες τους στο χαρτί.Στο τέλος ξεναγήθηκαν στο χώρο της πινακοθήκης, όπου φιλοξενούνταν τα έργα του Φώτη Κόντογλου. Ο υπεύθυνος του χώρου τους μίλησε για τον κορυφαίο Έλληνα ζωγράφο και αγιογράφο  και τα έργα του, που είναι επηρεασμένα από την ελληνική παράδοση και την Ορθοδοξία.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης για τα λογοτεχνικά βιβλία που μας δώρισαν και θα εμπλουτίσουν τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας!

Η Β δημοτικού στον Άγιο Ανδρέα, Δημοτική Βιβλιοθήκη και Πινακοθήκη Πατρών.