Τη Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου οι μαθητές/τριες των τμημάτων Δ2 και Δ3 του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής του Δήμου Πατρέων “Πάνος Μυλωνάς”.
Το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής έχει σχεδιαστεί και λειτουργεί με τρόπο ώστε να αποτελεί προσομοίωση του συνήθους αστικού και περιαστικού οδικού δικτύου.Η εκπαίδευση αφορά την θεωρητική κατάρτιση των παιδιών όσο και την πρακτική ως πεζοί και οδηγοί και ξεκινά από το πώς θα περνούν από τις διαβάσεις και στο πώς θα περπατούν σε ένα πεζόδρομο που είναι μαζί και ποδηλατόδρομος.
Οι μικροί μαθητές μας διδάχτηκαν μέσα απο όμορφες δράσεις για το πώς θα λειτουργήσουν ως υπεύθυνοι πεζοί σήμερα και υπεύθυνοι οδηγοί ως ενήλικοι αργότερα.

Επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής