Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε’ και της Στ’ τάξης επισκέφτηκαν την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2022 την Υπαίθρια Γλυπτοθήκη που λειτουργεί στο Νότιο Πάρκο της Πάτρας, στη θέση “Ιχθυόσκαλα”. Η πρόεδρος του Πολιτιστικού Οργανισμού του Δήμου Πατρέων κ. Κατερίνα Γεροπαναγιώτη ανέλαβε να ξεναγήσει τους/τις μαθητές/τριες στο χώρο όπου εκτίθενται τα γλυπτά που σμίλευσαν δέκα καταξιωμένοι καλλιτέχνες από την Ελλάδα, την Τουρκία, τη Συρία, την Αρμενία και την Αλβανία κατά τη διάρκεια του Διεθνούς Συμποσίου Γλυπτικής με θέμα “1922-2022, Πρόσφυγες”. Οι μαθητές/τριες εξέφρασαν τη γνώμη τους για το μήνυμα των έργων, στα οποία αποτυπώνονται θέματα όπως ο χωρισμός και το ξεκλήρισμα των οικογενειών, το άδειο και λεηλατημένο σπίτι του πρόσφυγα, την απώλεια, τον πόνο, τον φόβο και την απελπισία στα καραβάνια των προσφύγων, τα διαλυμένα τους σωσίβια στο πέλαγος, την προσευχή για την οριστική παύση των πολέμων, τους γεμάτους εμπόδια και συρματοπλέγματα δρόμους των προσφύγων.

Επίσκεψη στην Υπαίθρια Γλυπτοθήκη