Τη Δευτέρα , 6 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 5 μ.μ. πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στον χώρο τού σχολείου μας, από το Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας- Παιδικά χωριά SOS, Επιμορφωτική Συνάντηση με θέμα: “Δικαιώματα και Πρόσφυγες.” Παρόντες ήταν το Διδακτικό προσωπικό τού σχολείου μας και γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας. Ομιλητές τής συνάντησης αυτής ήταν η κα. Τσίκα Κατερίνα (Κοινωνική Λειτουργός) και ο κ. Αναστασόπουλος Κωνσταντίνος (Ψυχολόγος) ,οι οποίοι ευαισθητοποίησαν τους παρευρισκόμενους  σε θέματα της σύγχρονης κοινωνίας μας που αφορούν στα Δικαιώματα του παιδιού στα πλαίσια του Μεταναστευτικού. Η ενδιαφέρουσα αυτή παρουσίαση διήρκησε δύο ώρες ,ακολούθησαν προβληματισμοί και ανταλλαγή εποικοδομητικών σκέψεων, με τα οφέλη της να είναι πολλαπλά για το κοινό που την παρακολούθησε.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΣΟΣ -ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟ