Την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου οι μαθητές των Β’ τάξεων επισκέφθηκαν το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης. Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά εργαλεία και σκεύη οικιακής χρήσης προηγούμενων ετών. Ανάμεσα στα εκθέματα υπήρχε αργαλειός με τα χτένια του, ξύλινο αλέτρι, πατητήρι, βαρέλια και παραδοσιακή ζυγαριά. Στο τέλος της περιήγησης τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν μηχανήματα που χρησιμοποιούνταν στην κατασκευή κεριών, παπουτσιών αλλά και καπέλων.      Στη συνέχεια οι μικροί μαθητές επισκέφθηκαν “Το Σπίτι Του Νερού”. Άκουσαν από την υπεύθυνη του χώρου με προσοχή τη σημασία του νερού για τον άνθρωπο. Έπειτα παρακολούθησαν ένα βίντεο αναφορικά με την καταστροφή που προκαλεί η ανθρώπινη δραστηριότητα στους υγρότοπους και γενικότερα στη φύση. Ολοκληρώνοντας την επίσκεψή μας παίξαμε κι ένα αλλιώτικο φιδάκι, που στόχο είχε να μας συμβουλέψει για να κάνουμε σωστή χρήση του νερού.

Εκδρομή στο Λαογραφικό Μουσείο και στο Σπίτι του Νερού