Μήνας Μάρτης: μέρες γιορτής, μέρες Γαλλοφωνίας και οι μαθητές της Στ τάξης συμμετείχαν στη γιορτή με τον δικό τους τρόπο. Με αφορμή την ταινία του Βέλγου δημιουργού Μισέλ Οσελό «Η Ντιλιλί στο Παρίσι», κατασκεύασαν το δικό τους «ψηφιακό» Δωμάτιο με αξιοπερίεργα αντικείμενα, κατά τα πρότυπα των Cabinets de curiosités της Αναγέννησης. Αυτό ήταν άλλωστε το θέμα της φετινής γιορτής της Γαλλοφωνίας: οι μαθητές να «επισκεφτούν» με τον τρόπο τους την πρακτική συλλογής αξιοπερίεργων αντικειμένων και να δημιουργήσουν πλέον τον δικό τους «ποιητικό» χώρο.

Έτσι, μας ταξιδεύουν στο Παρίσι της Μπελ Επόκ και μας καλούν να γνωρίσουμε μέσα από τις δημιουργίες τους ανθρώπους που στιγμή δεν φοβήθηκαν να ονειρεύονται, να ταξιδεύουν, ν’ αγωνίζονται, να παίρνουν την ιστορία στα χέρια τους. Όπερα, Μόδα, Επιστήμη, Ζωγραφική, Γλυπτική, Αρχιτεκτονική, Κινηματογράφος, Αεροναυπηγική, Θέατρο, Χορός, Λογοτεχνία, Κοινωνικά Κινήματα, κομμάτια του παλζ. Κάθε κομμάτι κι ένα «κλικ» στη δίχως τέλος περιπέτεια ενός πνεύματος χωρίς όρια… (στίχοι από το ποίημα των μαθητών, που συνοδεύει την ψηφιακή δημιουργία τους).

Καλή δύναμη στο ταξίδι μας!

ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑ