Μηνύματα ειρήνης και βιώσιμης ανάπτυξης από τους/τις μαθητές/τριες του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κωφών και Βαρηκόων, του 12ο , του 43ου και του 45ου Δημοτικού Πάτρας  το Σάββατο 27/06/2023 στην Ρήγα Φεραίου!! Μέσα από τραγούδια, αλλά και από ένα θεατρικό και χορευτικό δρώμενο οι μαθητές/τριες έδωσαν το δικό τους μάθημα για την δύναμη της συμπερίληψης στην κοινωνία.
Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της συνεργασίας για τους 17 Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης, του Ο.Η.Ε.
Από τις 9 το πρωί πραγματοποιήθηκε εικαστική έκθεση με έργα των μαθητών στον πεζόδρομο, στέλνοντας μηνύματα της ισότητας των φύλων αλλά και της συνεργασίας.
Τα παιδιά μέσα από το πρόγραμμα έστειλαν τα δικά τους ηχηρά μηνύματα, όπως «Κανείς πια να μην πεινά, μαθαίνω να τρέφομαι σωστά», «Νερό – πηγή ζωής», «Η Δύναμη στο πιάτο σου: τροφή και κλιματική αλλαγή», «Μην αργείς ούτε στιγμή. Ανακύκλωσε, γιατί…», «Θα λάμψουμε μαζί! Ισότητα των φύλων δυνατή!» και κλείνοντας ανέφεραν με μια φωνή: «Θέλουμε ειρήνη»!
Οι μαθητές/τριες μοίρασαν φυλλάδια στο κέντρο της Πάτρας ενημερώνοντας για την εξάλειψη της πείνας που ήταν ο βιώσιμος στόχος για φέτος και με τις χθεσινές δράσεις στη Ρήγα Φεραίου ολοκληρώθηκε το διετές πρόγραμμα για τους 17 στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης του Ο.Η.Ε., μια συνεργασία πολύ όμορφη για όλους. Τα παιδιά είχαν γράψει και γράμματα στα παιδιά που πεινούσαν με μηνύματα αγάπης και αλληλεγγύης!

Aξίζει να αναφερθεί πως το τραγούδι «Δώσε φως, δώσε ελπίδα…» έγραψαν οι μαθητές/τριες της ΣΤ του 45ου ΔΣ Πάτρας και δίδαξε στην νοηματική η εκπαιδευτικός Κάρμεν Μοσχοπούλου, μελοποίησε η μουσικός Δήμητρα Πίτσου και συνόδεψαν οι μουσικοί: Χρήστος Βασιλόπουλος (έγχορδα), Αγγελική Αργυριάδη (πιάνο), Γκέλυ Μητρογιάννη (φλάουτο).
«…Δεν φταίει το χρώμα, ούτε η φυλή που η πείνα είναι πάντα εκεί. Φταίει η φτώχεια, η ανεργία των “δυνατών” η αδικία… Δώσε φως, δώσε ελπίδα. Δώσε φαΐ απ’ την καρδιά. Χέρι χέρι εγώ κι εσύ θα γίνουμε η αλλαγή», τραγούδησαν τα παιδιά μας…

Δώσε φως,δώσε ελπίδα