Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε δραστηριότητες με στόχο να έρθουν σε επαφή με τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό , με διασκεδαστικό τρόπο. Έννοιες όπως αλγόριθμος, προγραμματισμός και machine learning μας είναι πλέον πιο οικίες!

Οι μαθητές της Β τάξης χρησιμοποίησαν λογισμικό από το Φωτόδεντρο και προγραμμάτισαν με απλές εντολές κίνησης τη φιγούρα τους να φτάσει στο στόχο!

Οι μαθητές των Γ προγραμμάτισαν τους ήρωες του Minecraft χρησιμοποιώντας εντολές κίνησης, επανάληψης και ελέγχου!

Τα τμήματα της Ε συμμετείχαν στο μάθημα playlab κι έφτιαξαν το δικό τους παιχνίδι αφού εξοικειώθηκαν με τον προγραμματισμό αντικειμένων, τα γεγονότα , την αλλαγή φόντου κτλ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ βοήθησαν την Τεχνητή Νοημοσύνη να καθαρίσει τους ωκεανούς εκπαιδεύοντάς την να ανιχνεύει σκουπίδια! Συζητήσαμε για τα δεδομένα εκπαίδευσης και την προκατάληψη, και πώς η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να αντιμετωπίσει παγκόσμια προβλήματα.

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2023