Tη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου και την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου οι μαθητές των Στ’ τάξεων συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Μαθαίνω να κάνω επιλογές / Κάπνισμα-Αλκοόλ» στο σχολείο σας”, που διοργανώνεται από το Κέντρο πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας “Καλλίπολις” .Η ψυχολόγος κ. Μαριάννα Φαλτσέτα συζήτησε αρχικά με τα παιδιά τον όρο εξάρτηση και αφού σχολιάστηκαν κάποιες εικόνες που αποτύπωναν τις συνέπειες των εξαρτήσεων, παίξανε στη συνέχεια “το παιχνίδι της επιλογής”.Ακολούθησε ένα πείραμα στο προαύλιο του σχολείου που έδειχνε τις βλαβερές επιπτώσεις του καπνίσματος, ενώ στο τέλος έχοντας χωριστεί σε ομάδες οι μαθητές παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο βασισμένο σε ένα υποθετικό σενάριο πιθανής εμπλοκής με το κάπνισμα.

Μαθαίνουμε για τις εξαρτήσεις