Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές της Ε΄ τάξης και οι εκπαιδευτικοί Χρήστος Κόλλιας, Γιάννης Κατσικαρέλης, Βασιλική Μάντζου, Άννα  Αναστασίου μαζί με τη διευθύντρια του σχολείου Ερμιόνη Τσιλιγκριάν πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Αρχικά παρακολούθησαν το πρόγραμμα  «Η ιστορία της γης» στο Πλανητάριο, όπου πλούτισαν τις γνώσεις τους για τη δημιουργία της γης και την εξέλιξή της. Στη συνέχεια ανέβηκαν στην Ακρόπολη και είδαν από κοντά όσα γνώρισαν στις σελίδες της ιστορίας τους. Τα Προπύλαια, ο Ναός της Απτέρου Νίκης, το Ερέχθειο και κυρίως ο Παρθενώνας τους εντυπωσίασαν όλους. Ακολούθησε η επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης. Οι Καρυάτιδες και τα γλυπτά της μετώπης του Παρθενώνα προκάλεσαν τον ενθουσιασμό των μαθητών.

Η εκδρομή άφησε σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις!

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα