Εν όψη της ιδιαίτερα σημαντικήςδιάσκεψης κορυφής του ΟΗΕ για το κλίμα στο Ντουμπάι (COP28), που αποτελεί μία παγκόσμια ευκαιρία προκειμένου τα κράτη να επανεξετάσουν και να επαναπροσδιορίσουν την ατζέντα για το κλίμα, το Διεθνές Ίδρυμα για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (FEE) και η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, θα βρίσκονται εκεί προκείμενου να βάλουμε όλοι μαζί το λιθαράκι μας στην παγκόσμια προσπάθεια ώστε να διαφυλάξουμε τα περιβαλλοντικά αγαθά και δικαιώματα που μοιραζόμαστε όλες και όλοι.

Σε αυτή λοιπόν την πολύ σημαντική προσπάθεια, οι μαθητές/τριες της Ε τάξης του σχολείου μας  έστειλαν μια κάρτα προς τον Πρωθυπουργό γράφοντας αιτήματα σε σχέση με το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή …με το σύνθημα THINK GLOBAL…ACT LOCAL

Ας ακούσουμε τα παιδιά που…έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα!!

Τα παιδιά παίρνουν το λόγο εν όψη του COP28 / Δημιουργία κάρτας