Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης επισκέφθηκαν την Αθήνα. Στα πλαίσια της εκδρομής τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ρομποτικής (stem education) στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, αξιοποιώντας τη φαντασία, την παρατηρητικότητα και την εφευρετικότητά τους.    Στη συνέχεια περιηγήθηκαν τόσο στο χώρο της Εθνικής Βιβλιοθήκης, θαυμάζοντας τα εκθέματα και το πλούσιο βιβλιογραφικό υλικό, όσο και στον περιβάλλοντα χώρο του ιδρύματος, που ήταν γιορτινά στολισμένος.     Τελευταίος σταθμός των μαθητών το Θωρηκτό Αβέρωφ, το ιστορικό πλοίο της Ελλάδος στο πρώτο μισό του 20ού αιώνα, το οποίο αποτελεί πλέον πλωτό Ναυτικό Μουσείο. Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης είχαμε την ευκαιρία να δούμε διάφορα ιστορικά κειμήλια,ενώ ξεχωριστή εντύπωση μας προξένησαν οι πληροφορίες αναφορικά με τη λειτουργία του  πλοίου.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και στο Θωρηκτό Αβέρωφστην Αθήνα