Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων Με Αναπηρία, το τμήμα ΣΤ2 του σχολείου μας επισκέφτηκε το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο, την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και τους δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστούν μεταξύ τους παίζοντας ένα μουσικοκινητικό παιχνίδι. Στη συνέχεια τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε αθλοπαιδιές και συμπεριληπτικές δραστηριότητες.  Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά έπαιξαν μπότσια και μπάσκετ, ενώ στη συνέχεια έφτιαξαν από κοινού χριστουγεννιάτικες κατασκευές.

Στο τέλος με μεγάλη χαρά οι μαθητές των δύο σχολείων αντάλλαξαν δώρα και ευχές.Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία μέσα από την οποία όλοι αντιληφθήκαμε την έννοια της αποδοχής και της ισότιμης μεταχείρισης των ατόμων με ειδικές ανάγκες.        Ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά, τη Διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς του 1ου Ειδικού Σχολείου για τη φιλοξενία!

H Αναπηρία είναι Διαφορετικότητα, η Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα.