Στο πλαίσιο εφαρμογής του Προγράμματος Διακεκριμένων Βραβείων Διδασκαλίας – Fulbright Distinguished Awards, με σκοπό την οικοδόμηση καλύτερων εκπαιδευτικών πρακτικών διεθνώς, δια μέσου της παρατήρησης της διδακτικής μεθοδολογίας και της ανταλλαγής εμπειριών σε διαπολιτισμικά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα, επισκέφθηκε το σχολείο μας η Αμερικανίδα Εκπαιδευτικός – Υπότροφος, Julia Puckett, από το σχολείο Columbine Elementary School, Denver μετά από πρόσκληση της εκπαιδευτικού αγγλικών κας Γεωργίας Ψηλοπαναγιώτη. Οι μαθητές των Ε’ & Στ’ τάξεων παρουσιάσαν το σχολείο, την πόλη μας και το καρναβάλι που είναι συνυφασμένο με την πολιτιστική κληρονομιά της Πάτρας, καθώς και μέρος των μαθησιακών πρακτικών που εφαρμόζουν στο μάθημα των αγγλικών. Επίσης, έμαθαν για το σχολείο Columbine Elementary School, τις συνήθειες των παιδιών στις Η.Π.Α. όπως και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.

Επίσκεψη της Αμερικανίδας Υποτρόφου Julia Puckett