Την Τρίτη  5 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά το σήμα κατατεθέν του Πατρινού Καρναβαλιού, τα άρματα. Σε μια ξεχωριστή ξενάγηση τα παιδιά θαύμαζαν τις δημιουργίες, που με τόσο σατυρικό και άρτια τεχνικό τρόπο θίγουν επίκαιρα πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα. Ιδιαίτερη εντύπωση τους έκανε η τεχνοτροπία με την οποία κατασκευάζονται αυτά τα επιβλητικά άρματα, η κίνηση και ο φωτισμός που συνοδεύει κάποια άλλα. Το ενδιαφέρον ωστόσο όλων στράφηκε στο άρμα του βασιλιά Καρναβαλιού.    Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν το χώρο των Παλαιών Σφαγείων, στα οποία είχε προγραμματιστεί μια εικαστική δράση. Με τη βοήθεια των υπεύθυνων της καρναβαλική ομάδας τα παιδιά έφτιαξαν βιτρό με θέμα τον αρλεκίνο. Σχεδίασαν, ζωγράφισαν και έβαλαν ευφάνταστα περιγράμματα στα όμορφα κάδρα τους.Ολοκληρώνοντας τις δημιουργίες τους, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην έκθεση με αφίσες του καρναβαλιού από το 1986 μέχρι και σήμερα!

Εκεί που ξεκινά το καρναβάλι….επίσκεψη στα Καρναβαλικά Εργαστήρια του Δήμου Πατρέων!