Την Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, τα δύο τμήματα της Δ΄ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους και της Διευθύντριας του σχολείου. Συγκεκριμένα, επισκεφτήκαμε το Ίδρυμα  Ευγενίδου (Πλανητάριο) ” Η ιστορία τής Γης” σ΄ένα συναρπαστικό ταξίδι στον χρόνο.. Συνεχίσαμε ανεβαίνοντας τον λόφο της Ακρόπολης κάνοντας ξενάγηση στα αρχαία ευρήματα, δηλαδή στον Παρθενώνα , τα Προπύλαια, το Ερέχθειο με τις Καρυάτιδες, το Ηρώδειο από ψηλά, το Θέατρο του Διονύσου. Κατηφορίσαμε την Διονυσίου Αεροπαγίτου και επισκεφτήκαμε το νέο και σύγχρονο μουσείο της Ακρόπολης με τα εξαιρετικά εκθέματα και τέλος περάσαμε μπροστά από τη Βουλή των Ελλήνων και συγκεκριμένα από το άγαλμα του άγνωστου  στρατιώτη παρακολουθώντας την αλλαγή φρουράς των Ευζώνων.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί έμειναν ικανοποιημένοι με την εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη αποκομίζοντας πολλές και σημαντικές πληροφορίες για την ιστορία και τον αρχαίο πλούτο της χώρας μας!

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ τάξης στην Αθήνα