Την Παρασκευή 8/10/2021 οι μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας  συμμετείχαν στο κινητό εργαστήριο ενημέρωσης και τεχνολογίας “Οδυσσέας” του οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στην πλατεία Γεωργίου στο πλαίσιο της καμπάνιας «Μένει Μυστικό» ενάντια στη σεξουαλική κακοποίηση των παιδιών, που υλοποίησε η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με το Χαμόγελο του Παιδιού και την Α/θμια Εκπ/ση Ν. Αχαΐας.

Οι μαθητές/τριες  είχαν την ευκαιρία μέσα από τις διαδραστικές ψυχοπαιδαγωγικές δραστηριότητες του εργαστηρίου (συμμετείχαν σε δημιουργικό παιχνίδι με θέμα τα ασφαλή όρια του σώματος) να συζητήσουν για το σοβαρή αυτή κοινωνική μάστιγα, να ενισχύσουν τις γνώσεις τους και να ενημερωθούν  για τους τρόπους πρόληψης κι αντιμετώπισης.

«ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ»

«ΤΟ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ!!!»

«ΜΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΜΥΣΤΙΚΟ!»

ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ

Μένει μυστικό